Forum ogrodnicze FloraForum.pl
Internetowe forum o kwiatach w domu, na balkonie
i w ogrodzie ... Zapraszamy do dyskusji
logo

Forum Ogrodnicze FloraForum.pl
Październik 24, 2014, 13:43:01
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Strony: 1 2 3 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: kany ogrodowe  (Przeczytany 70993 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
melisanna
Nowicjusz
*

« : Sierpień 10, 2005, 06:34:06 »

--------------------------------------------------------------------------------

Witam.Mam pytanie w związku z przechowywaniem kłączy KAN OGRODOWYCH, bo ostatnio przechowywałam je w piasku, to w ziemi a nawet w trocinach a i tak nie dotrzymały, wszystkie zgniły.Jak ktoś wie coś na ten temat to bardzo proszę o odpowiedż.Pozdrawiam

MESA
« : Sierpień 10, 2005, 06:34:06 »

Danka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Sierpień 11, 2005, 21:28:52 »

Witaj  Very Happy
Pytasz o przechowywanie karp kanny - ja każdego roku podsuszam je na tyle, żeby oczyścić z ziemi i po prostu układam je w skrzynce( lub dużych papierowych torbach - najlepsze są takie na prezenty  Very Happy ) w suchej piwnicy bez żadnych "dodatków" - 90 % przechowuje się w ten sposób doskonale. Próbowałam wcześniej w piasku lub torfie, ale tez mi gniły. Podobnie - to znaczy w tych papierowych torbach - przechowuję cebule  galtonii. kalli i inne.
Pozdrawiam i radze spróbować  Very Happy
melisanna
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Sierpień 12, 2005, 08:05:28 »

Serdecznie dziękuję za odpowiedż Smile

MESA
Niezapominajka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Sierpień 19, 2006, 22:02:16 »

Ja kanny od pewnego czasu sadzę w duże donice. Po pierwsze łatwiej mi jest zapewnić im (kannom) dostateczną ilość wody a po drugie jesienią obcinam liście i przenoszę całe donice do chłodnego ale nie zimnego pomieszczenia.  Kłącza są całą zimę w donicach a wiosną  wyjmuję bryłę i dzielę na nowe mniejsze sadzonki.  
W tym roku zakwitły przepięknie a zwłaszcza wielkokiwatowa żólta z pomarańczowymi kropeczkami. Niestety nie dysponuję zdjęciami. Pozdrawiam Niezapominajka

Niezapominajka
samira
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Sierpień 22, 2006, 14:30:11 »

Ja również kannę mam w donicy i tak samo zimuje. Ale chyba ją w końcu przesadzę do gruntu.
Monika:)
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Październik 14, 2006, 17:10:03 »

moje wytrzymują w ciemnej piwnicy zapakowane w duże czarne worki na śmieci Smile
Aktywny
**

« Odpowiedz #6 : Październik 23, 2006, 16:16:56 »

no właśnie część od soboty leży już sobie w workach Smile i czeka do wiosny Smile
Grazia
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Październik 23, 2006, 16:29:11 »

Moje kanny też przechowuję w dużych kartonach razem z daliami
w blokowej piwnicy.
Dodatkowo przesypuję trocinami takimi dla kotów
i pięknie się przechowują.

Grażyna
jolciajci
Aktywny
**

« Odpowiedz #8 : Marzec 17, 2007, 01:15:52 »

Ja swoje kanny przechowuje w pudłach od  bananów i przesypuje trocinami lub torfem i tez sie  dobrze przechowują.

jestem jaka jestem . pozdrawiam serdecznie  JOLA
Zoe
Gość
« Odpowiedz #9 : Marzec 17, 2007, 07:16:13 »

A moje kanny właśnie wykiełkowały, więc znów będą piekne donice.
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Marzec 19, 2007, 17:09:43 »

moje wykiełkowały już końcem lutego, a dziś zauważyłam, że w jednym pojemniku zdążyły rozpanoszyć się mszyce, potraktowałam je Piriflorem, mam nadzieję, że będzie dobrze Neutral

Zoe
Gość
« Odpowiedz #11 : Marzec 19, 2007, 17:18:22 »

Pewnie jaja przezimowały na kłączach.
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #12 : Marzec 19, 2007, 17:27:09 »

Możliwe, kupiłam te kłącza w tym roku wysyłkowo, mam 18 doniczek, na razie mszyce zauważyłam w jednej. Spryskałam tą kannę oraz dwie w bezpośrednim jej sąsiedztwie, reszcie na razie dałam spokój.
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Marzec 21, 2007, 18:55:29 »

Przeglądam ostatnio internet pod kątem znalezienia odpowiedniego nawozu do zasilania kann. Na stronie poświęconej tym kwiatom (canna.pl) wyczytałam, że używając nawozów mineralnych powinniśmy zachować stosunek składników N: P:K jak 1-2-1. No i mam problem, bo żaden z nawozów, z którymi do tej pory się spotkałam, nie ma akurat takich jak powyżej proporcji tych składników.

Czym nawozicie swoje kanny ?  chodzi mi szczególnie o nawozy mineralne (organiczne w moim przypadku raczej nie wchodzą w grę)
Zoe
Gość
« Odpowiedz #14 : Marzec 22, 2007, 07:07:11 »

Wszystko zależy czyuprawiać je będziesz w gruncie  i będziesz chciała mieć duże rośliny czy uprawiać je będziesz w donicach a wówczas dobrze by były silne ale mniejsze.

Przy pierwszej wersji wiosną przygotuję ziemię dodając Azofoskę. Natomiast po pojawieniu się pędu kwiatowego zasilam ziemię nawozem dla roślin kwitnących.

W donicach cały czas zasilam ziemię raz w tygodniu nawozem dla roślin kwitnących w płynie przy okazji podlewania.

Takie proporcje nawozu możesz uzyskać jeśli sama będziesz przygotowywać miesznkę nawozową. W innym wypadku kupując gotowy nawóz kup ten który jest najbardziej zbliżony do ideału.
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Marzec 22, 2007, 11:48:38 »

Posiadam odmiany średnie (do 1,5 m wysokości) i kilka niskich (do 1m). Większość z nich będzie rosła w donicach, choć nie wiem, czy nie skuszę się na posadzenie kilku bezpośrednio w gruncie.

Cytat: "Zoe"
Takie proporcje nawozu możesz uzyskać jeśli sama będziesz przygotowywać miesznkę nawozową.

Przyznam, że mnie to zaciekawiło. W jaki sposób mogę ją przygotować ? Czy powinnam zakupić jakieś komponenty, jeśli tak, to jakie ?
Zoe
Gość
« Odpowiedz #16 : Marzec 22, 2007, 13:06:58 »

W przypadku nas doniczkowców to nie bardzo możliwe. Przyczyna to niemożność kupienia pojedynczych nawozów w opakowaniach mniejszych ja 25 kg. Nawet jak od jakiegoś rolnika odkupiłabyś po 2-3 kg to jeszcze czekałoby cię przeliczanie na czysty składnik i dopiero mieszanie w odpowiednich ilościach by uzyskać takie proporcje czystego składnika.

Poza tym jeszcze trzeba by było poradzić sobie ze skomponowaniem mikroelementów. Przyznasz, że to dość kłopotliwe.
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #17 : Marzec 22, 2007, 22:40:12 »

Faktycznie... a szkoda...

No nic, w takim razie kontynuuję poszukiwania gotowego nawozu   Neutral
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Marzec 25, 2007, 18:06:06 »

Witam ponownie w tym wątku   Smile

Niepokoi mnie coś w moich kannach. Otóż od jakiegoś czasu na niektórych liściach pojawiły się brązowawe plamy. Są one widoczne po obu stronach liścia (ostatnie zdjęcie - spód liścia), w miejscu plam liść nie jest zaschnięty. Czyżby jakiś grzyb ?

Inna sprawa - we wszystkich doniczkach, od samego początku, rośliny bardzo intensywnie transpirują, nawet kiełki, które dopiero co wyszły z ziemi (zdjęcie 1). Kiedy woda już wyparuje, na powierzchni liści pozostają białawe smugi lub wytrącone drobniutkie kryształki (zdjęcie 2 i 5), czasem ścieram je z powierzchni liścia, mam wtedy wrażenie, że pod tymi kryształkami liść jest lekko lepki. Czy to normalne ?

Podlewam co 3-4 dni odstaną kranówką, po uprzednim sprawdzeniu ciężaru doniczki - czy ziemia przeschła. Posadzone w 'ziemi do siewu i sadzonkowania' po 20tym lutego, dotąd nie nawożone.
Zamierzam przejść na wodę z Brity i dodatkowo przegotowaną do podlewania.

tellerka
Rezydent

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #19 : Marzec 25, 2007, 19:11:08 »

Naczytałam się ostatnio o cannach i było że istnieją canny wodne (do stawku). Ma ktoś może takie?
Doczytałąm też że canny są w 3 rozmiarach.. do 100 cm, do 150 i większe...
A moze jest miejsce gdzie można je kupić i jest dostatecznie duży wybór?

Pozdrawiam Smile

Zoe
Gość
« Odpowiedz #20 : Marzec 26, 2007, 16:32:17 »

Pysiu dwie sprawy. Jestem zaskoczona sposobem sprawdzania zwartości wody w doniczce. Pierwszy raz o tym sposobie słyszę.
Lepiej sprawdzaj włożeniem palca do doniczki. To bardziej wiarygodny sposób. Ten wypływ soku jest najprawdopodobniej spowodowany nadmiarem wody w doniczce i roślina robi co może by się go pozbyć.
Przyjmijmy, że następne podlewanie dopiero jak włożysz palec do doniczki jak najgłębiej i nie wyczujesz wilgoci.

Druga sprawa. W takim podłożu można trzmać roślinę do momentu ukorzenienia się bo ma tylko minimalną ilość pożywienia. W żadnym wypadku nie sadzi sie do niej bulw, które już od startu potrzebują pożywienia. Inaczej czerpią z zapasów i zapomnij o ładnym kwiatnieniu.
Dlatego póki kanny maja jeszcze stosunkowo małe korzenie przesadź do normalnej ziemi do kwiatów, albo rozpocznij dokarmianie, przy każdym podlewaniuzmniejszająć dawkę nawozów w zależności jak często będziesz podlewać.  Ja wybrałabym przesadzanie, ale decyzja należy do ciebie.

Te ciemne plamy na liściach to także sugestia przelania. Jeśli byłby to grzyb to raczej byłby wynikiem porażenia bulw .
Ponieważ trudno mi powiedzieć co to za grzyb poszukaj w sklepie preparatu o nazwie Biochikol 020 PC . Zastosujesz go w stężeniu 1 %. Opryskasz rośliny jeśli plamy będą się rozrastać.
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #21 : Marzec 26, 2007, 18:16:01 »

Dziękuję, Zoe.
Przyznam, że się trochę zmartwiłam.

Na przesadzanie raczej się nie pokuszę. Większość roślin ma już wysokość ok.20-30 cm i bałabym się pouszkadzać pędy, tym bardziej, że niektóre liście udało mi się niechcący złamać nawet podczas zwykłego przestawiania doniczki z miejsca na miejsce.

Podłoże zawiera startową dawkę nawozu (jakiś PGMIX - nie wiem co to ?), więc zasugerowana tym do tej pory nie nawoziłam.
Cytat: "Zoe"
albo rozpocznij dokarmianie, przy każdym podlewaniuzmniejszająć dawkę nawozów w zależności jak często będziesz podlewać.
Czyli im rzadziej podlewam, tym mniejszą dawkę nawozu powinnam dodać do wody, czy odwrotnie ?

Moje postanowienia na dziś: zmniejszam częstotliwość podlewania, kupuję nawóz i nim zasilam. Z plamami poczekam jeszcze troszkę, może akurat nie będą się rozszerzać... Kiedy dostałam te bulwy, miałam wrażenie, że są lekko podgnite, pachniały piwnicą, w której znajdują się zatęchłe, nadpsute ziemniaki. Niektóre ich części miały mazistą konsystencję - te poodcinałam i zaprawiłam bulwy przed wysadzeniem w Kaptanie. Więc tak sobie myślę, że te plamy na liściach to może jednak grzyb...?

pozdrawiam, pysia
jolciajci
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Marzec 26, 2007, 21:51:15 »

Witam. Takim miejscem gdzie można kupić kanny -pacioreczniki są duże markety tj; obi- tesco-auchan - leclerc . W tych sklepach są działy ogrodnicze i tam są napewno bo je widziałam .Są też kanny do 80 cm wys.Pozdrawiam.

jestem jaka jestem . pozdrawiam serdecznie  JOLA
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Marzec 26, 2007, 22:51:18 »

zawsze też można wymienić się z sąsiadem, chociaż moi przychodzą tylko do mnie, bo mamy "takie wielkie" Smile rzeczywiście są ogromne, ale to zasługa nawożenia i słoneczka, które świeci na nie przez cały dzień Smile
tellerka
Rezydent

« Odpowiedz #24 : Marzec 27, 2007, 08:19:45 »

Cytat: "jolciajci"
Witam. Takim miejscem gdzie można kupić kanny -pacioreczniki są duże markety tj; obi- tesco-auchan - leclerc . W tych sklepach są działy ogrodnicze i tam są napewno bo je widziałam .Są też kanny do 80 cm wys.Pozdrawiam.

To poszukam, dzięki Smile

Cytat: "Monika:)"
zawsze też można wymienić się z sąsiadem, chociaż moi przychodzą tylko do mnie, bo mamy "takie wielkie"  rzeczywiście są ogromne, ale to zasługa nawożenia i słoneczka, które świeci na nie przez cały dzień

Gratulacje Moniko Smile
Niestety na sąsiednim balkonie nie trzymają takich kwiatków Wink Nawet na tych które 'podglądam' ze swojego 9tego piętra mają raczej 'tradycyjne' nasadzenia.
Mam taką 'pojemnikową' fontannę i w jej okolicy, ze względu na rozchlapywanie wody, dobrze się czują 'błotkolubne' roślinki. Niestety niezapominajki nie chcą mi wschodzić (mimo przetrzymania w lodówce) i chyba będę musiała kupić sadzonki.

Pozdrawiam Smile

qrystyna216
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #25 : Lipiec 08, 2007, 10:09:32 »

Ja swoje canny przechowuję w doniczkach i to na klatce schodowej/mieszkam w wieżowcu/. W lutym/marcu wstawiam do domu i zaczynam podlewanie i dokarmianie. W maju przesadzam je do ziemi na działce. Rosną i kwitną bardzo ładnie.

pozdrawiam qrystyna216
Ela G.
Rezydent

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #26 : Lipiec 09, 2007, 08:04:56 »

Ja posadziłam tylko 3 kanny- wszystkie do jednej skrzyneczki- na moje potrzeby zachwycania się  Wink  wystarczy. Na razie zakwitła jedna

qrystyna216
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #27 : Lipiec 12, 2007, 00:07:26 »

U mnie zakwitły dwie, i to z tych najmniejszych

pozdrawiam qrystyna216
tellerka
Rezydent

« Odpowiedz #28 : Lipiec 12, 2007, 08:32:09 »

O, fajne, skąd masz takie malutkie? Moje w donicy urosły wieeeelkie... a u mnie na tarasie wieje - więc im większe tym łatwiej sie łamią Sad

Pozdrawiam Smile

nowira
Rezydent

łódzkie - strefa 6B

« Odpowiedz #29 : Lipiec 12, 2007, 08:55:42 »

To odmiana niska, u mnie jeszcze nie kwitną Sad

pozdrawiam

Strony: 1 2 3 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: