Forum ogrodnicze FloraForum.pl
Internetowe forum o kwiatach w domu, na balkonie
i w ogrodzie ... Zapraszamy do dyskusji
logo

Forum Ogrodnicze FloraForum.pl
Październik 30, 2014, 23:57:19
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Reanimacja storczyka phalaenopsisa - lekcja poglądowa. cz. 2  (Przeczytany 69489 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
iwcia74
Nowicjusz
*

« : Czerwiec 05, 2008, 20:28:44 »

Lisci nie nalezy obcinac pod zadnym pozorem, no chyba ze same odpadna albo sa chore i wtedy sytuacja tego wymaga.
witam
a jak już jest po fakcie i jednego takiego pomarszczonego liścia ciachnęłam? właściwie dlaczego nie można takiego liścia usunąć?
poza tym tego akurat storczyka (jest moim pierwszym przy drugim już byłam mądrzejsza i poczytałam to forum) chyba przelałam, liściema pomarsczone, ale dalej kwitnie i wypuszcza nowego ładnego liścia - mam coś z nim robić, obcinać ewentualne podgniłe korzenie? zmienić podłoże na keramzyt? co radzicie?
« : Czerwiec 05, 2008, 20:28:44 »

moniq
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Czerwiec 05, 2008, 20:48:47 »

iwcia74, nie można (nie powinno się) bo taki liść pomarszczony daje z siebie jeszcze coś roślince, mimo że jest już trochę słabszy. To z liści storczyk czerpie energię do tworzenia pędów kwiatowych.
Jeśli roślina czegoś nie chce, powoli się tego pozbędzie, dotyczy to również pędów zasychających
pysia1986
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 06, 2008, 07:38:49 »

Witam reanimowiczów storczyków Smile
Wczoraj "dostałam" od koleżanki storczyka.Pisze "dostałam" bo w sumie chciała go wyrzucić, a ja sie nad nim zlitowałam i postanowiłam reanimowac...Niestety zdjęcia nie mogłam zamiescic bo chwilowo nie mam aparatu...Postaram sie więc opisac jego wygląd i stan: Ma kilka-tak ok. 4-5 zielonych liści.Jeden liść zaczyna żółknąć.Jeśli chodzi o stan korzeni to jest fatalny, ale chyba jeszcze nie najgorszy...tzn. wszystkie korzenie od spodu są zeschłe,ale u góry jest kilka krótkich zieloniutkich korzeni.Łodygi, na których kiedys były kwiatki sa obciete na długość tak około 5-7 cm i są całe zeschłe i wyglądaja jak takie 3 wykałaczki Sad
Proszę o pomoc bo bardzo chciałabym ocalić tego storczyka.

" jestem genialna ale do śmierci będe sie z tym ukrywała.."
23Margo
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Czerwiec 06, 2008, 20:34:48 »

Phalaenopsis (jak większość storczyków) to taka "bestyjka" , która nie mówi od razu ,że postępujemy z nią nie tak. Dopiero po pewnym czasie zauważamy ,że roślinie coś dolega ,tylko że nie pamiętamy dokładnie jak postępowaliśmy.

Iwcia74 na przyszłość po prostu nie ucinaj takich liści (są magazynem dla storczyka) , chyba że jest zainfekowany chorobą. Kwitnienie phalaenopsis (w przeciwieństwie do innych kwiatów )nie zawsze świadczy o dobrym stanie storczyka. Czasem jest to "łabędzi śpiew" i odprawiamy roślinkę na drugi świat.
Jeśli wiesz ,że ma zgniłe korzenie to je obetnij , zdezynfekuj węglem aptecznym miejsca ucięcia i  przesadź do nowego przepuszczalnego podłoża.
Polecam lekturę o reanimacji storczyków i życzę powodzenia  Smile

Pysiu1986 j/w poobcinać zeschnięte , lub przegniłe korzenie , "wykałaczki"   Smile też , dezynfekcja i nowe podłoże . Powodzenia  Smile

Cudownego słoneczka wszystkim życzę Smile
sbb28
Aktywny
**

razem cieplej

« Odpowiedz #4 : Czerwiec 07, 2008, 14:46:07 »

Pysia 1986
opisujesz stan korzeni po wyjęcu z doniczki i oczyszczeniu z podłoża?
Czy opisujesz to co widzisz w doniczce wypełnionej podłożem?
Wyrzucić storczyka, który ma tak dużo zdrowych liści? Toż to " nie napisze dalej"
- moim zdaniem - tutaj nie masz żadnej reanimacji - tylko przesadzenie do nowego - najlepszego podłoża Smile
Obcięcie "tych wykałaczek"
poczekać po przesadzeniu - storczyk w takiej kondycji jak przedstawiasz - sam szybko podejmie próbę - jak najbardziej efektywną - powrotu do pełnej krasy - Twoim zadaniem jest tylko pomóc mu w osiagnięciu tego = wilgotność; temperatura; nawożenie - troche później Smile
pozdrawiam
Malgorzata

Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
pozdrawiam
Małgorzata
arletaka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Czerwiec 08, 2008, 19:08:44 »

Witam,

posiadam dwa upadające phalaenopsisy ( jeden w zaawansowanym stanie).

niegdyś piękny kanarkowy ...

oraz

Serdecznie proszę o pomoc.
pysia1986
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Czerwiec 09, 2008, 07:19:31 »

Stan korzeni opisałam po wyciągnięciu i oczyszczeniu z podłoża.
Zrobiłam tak jak mi poradziłyście i już zauważyłam,że zaczął sie rozwijać maluteńki nowy korzonek Smile
Bardzo dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam

moniq
Gaduła

« Odpowiedz #7 : Czerwiec 09, 2008, 07:50:20 »

o mamo, a ja myślałam że mam storczyki w stanie agonalnym   Shocked

Pysia1986, powodzenia w reanimacji, trzymam kciuki    Very Happy
pysia1986
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #8 : Czerwiec 13, 2008, 07:41:18 »

Mam nastepny problem i prosze o pomoc.
Storczyk mojej mamy niby zaczyna wypuszczać na jednej gałązce nowe kwiatki, ale druga gałązka zaczyna żółknąc  i usychac od góry.
Jak go ratowac??
Proszę o pomoc.

23Margo
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Czerwiec 13, 2008, 09:35:17 »

Czy ta gałązka ma pączki?

Jeśli nie , tylko jest goła to zjawisko naturalne i storczyk pobrawszy wszystkie soki pozbywa się niechcianej części. Po uschnięciu całkowitym, po prostu trzeba wyciąć " badyl".

natita
Gaduła

« Odpowiedz #10 : Czerwiec 13, 2008, 12:34:48 »

Arletaka... A cóż to się stało....  Confused

Nie warto być dobrym - to się nie liczy... Liczy się ta jedna wpadka, która zdarzyć się może każdemu, a za którą dostanie się publiczny lincz bez jednego choćby pytania.- lekcja ff
anshe
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #11 : Czerwiec 13, 2008, 15:00:34 »

dostałam storczyka...ale nie podobają mi się jego korzenie... nie wiem kiedy go podlać...boje sie że one gniją....jak go ratować?

proszę o pomoc...chorowałam na storczyka od dawna, zależy mi na tym żeby nie umarł

natita
Gaduła

« Odpowiedz #12 : Czerwiec 13, 2008, 15:22:06 »

Anshe, jest co najmniej kilka postów z tym problemem... Przeglądnij 1 część wątku.

Tak w skrócie:
1. Wyciągnij z doniczki
2. Obejrzyj korzenie
3. Obetnij uszkodzone (zgniłe)
4. Rany zasyp węglem drzewnym
5. Przesadź do przepuszczalnego podłoża
6. Ogranicz podlewanie
7. Obserwuj.

Nie warto być dobrym - to się nie liczy... Liczy się ta jedna wpadka, która zdarzyć się może każdemu, a za którą dostanie się publiczny lincz bez jednego choćby pytania.- lekcja ff
anshe
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Czerwiec 13, 2008, 15:42:55 »

Anshe, jest co najmniej kilka postów z tym problemem... Przeglądnij 1 część wątku.

Tak w skrócie:
1. Wyciągnij z doniczki
2. Obejrzyj korzenie
3. Obetnij uszkodzone (zgniłe)
4. Rany zasyp węglem drzewnym
5. Przesadź do przepuszczalnego podłoża
6. Ogranicz podlewanie
7. Obserwuj.

a jak to wszystko zrobię...to podlać???
a co by się stało jakbym wyjeła zrobiła to co mówisz, ale wsadziłambym w to same podłoże?

natita
Gaduła

« Odpowiedz #14 : Czerwiec 13, 2008, 18:13:48 »

Podlać... ? Żeby gniło dalej...? Poczytaj trochę ten wątek:

http://www.floraforum.pl/index.php/topic,715.0.html

Czytania nie jest dużo, a wiele się nauczysz. Falki podlewa się dopiero po całkowitym przeschnięciu korzeni (mają być srebrne!) i podłoża.

W przelanym storczyku chodzi o to, żeby korzenie jak najszybciej obeschły - więc przesadź do suchego podłoża.

anshe
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #15 : Czerwiec 13, 2008, 19:09:48 »

Podlać... ? Żeby gniło dalej...? Poczytaj trochę ten wątek:

http://www.floraforum.pl/index.php/topic,715.0.html

Czytania nie jest dużo, a wiele się nauczysz. Falki podlewa się dopiero po całkowitym przeschnięciu korzeni (mają być srebrne!) i podłoża.

W przelanym storczyku chodzi o to, żeby korzenie jak najszybciej obeschły - więc przesadź do suchego podłoża.

ahaa, to już wiem o co chodzi.Smile
storczyka mam od wczoraj:)i przyznam się że jestem zielona...przeczytałam cały wątek i powoli sie uczę....zobaczymy czy coś z tego storczyka będzie:)
jutro zrobię z nim porządek

bryanka0
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #16 : Czerwiec 14, 2008, 21:23:23 »

Anshe.....moje pierwsze trzy-padly:)teraz mam 12:) i rosna zdrowo.Powodzenia.

jestem jaka jestem
Andżelika
Aktywny
**

« Odpowiedz #17 : Czerwiec 15, 2008, 08:59:46 »

Witam. Własnie zrobiłam sekcję mojemu storczykowi. Kupiłam go jakies 3 tygodnie temu. Podlewany nie czesciej niz raz na tydzien - nie prowadzilam obserwacji korzeni, gdyz akurat nie bylo ich w ogole widac w doniczce, podlewalam wiec tak jak mojego pierwszego storczyka. W zeszlym tygodniu zauwazylam pomarszczenie lisci, przestalam wiec go podlewac. Dzisiaj zwiedly kwiaty, wiec wyjelam go z doniczki. Wlasciwie nie ma on korzeni. Zostaly same wysuszone resztki. Podłoze jest jakies dziwne, nie sa to oddzielne kawalki, ale jakas taka bardziej zbita masa, z taka jakby brazowa watą pomiedzy. Nie wiem, czy to jakies specjalne podłoze, czy moze plesn.
Poradzcie prosze, co sie stalo. Jakie bledy popelnilam i co mam teraz zrobic, aby go uratowac. Pierwszego storczyka mam od roku i wszystko jest ok, wlasnie kwitnie drugi raz.

anshe
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #18 : Czerwiec 15, 2008, 09:17:07 »

Ja wiem że storczyki są trudne w uprawie... bardzo bym chciała żeby mój pierwszy przezył:)ale licze sie z tym że pierwszy storczyk jest najtrudniejszy.
mam pytanie...dwa korzenie wystają(nie są w podłożu) mają kolor srebrny czyli chyba chcą wod...no ale on na pewno jest przelany bo z kolei korzenie w doniczce inaczej wyglądają.
Co ja mam zrobić z wystającymi?widzę że jeden wystający korzeń usycha.
Wczoraj kupiłam podłoże do Storczyków...mam węgiel drzewny....zaraz go przesadzę....

natita
Gaduła

« Odpowiedz #19 : Czerwiec 15, 2008, 10:05:22 »

Andżelika, podłoże powinno być przewiewne - myślę, że to ono tu zawiniło. Pod żadnym pozorem nie może być zbite. I oglądaj korzenie przed podlaniem. Koniecznie.

natita
Gaduła

« Odpowiedz #20 : Czerwiec 15, 2008, 10:06:19 »

Anshe, falki to najłatwiejsze w uprawie storczyki - wystarczy poznać ich podstawowe potrzeby i sukces w uprawie murowany  Smile

Andżelika
Aktywny
**

« Odpowiedz #21 : Czerwiec 15, 2008, 10:15:23 »

I oglądaj korzenie przed podlaniem. Koniecznie.

Tak, wiem, pierwszy storczyk ma je widoczne przez plastikową doniczkę ; ten drugi niestety nie miał widocznych. Chyba nie miałam wyciągać go za kazdym razem z doniczki? W tej sytuacji podlewałam oba , kierując się wygladem korzeni pierwszego.
I ponawiam pytanie - co zrobic i czy jest jakaś szansa, aby uratowac drugiego? Własnie przesadziłam go do nowego podłoża. Wiekszosc korzeni obciełam, zostawiłam tylko kilka, aby miał się wogóle czym trzymac podłoża. Co dalej? Kiedy go najszybciej podlac? Co mam zrobić z kwiatami? Ma dwa pędy kwiatowe, na jednym jeszcze kilka nie rozwinietych paków. Te które są rozwinięte sa niestęty zwiędłe. Czy mam obciąć kwiaty, zostawiając pędy?

anshe
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #22 : Czerwiec 15, 2008, 10:39:05 »

łatwy w uprawie ale trudny...mi to ten storczyk nawet po nocach się śni....Smile
najgorzej z tym podlewaniem....

natita
Gaduła

« Odpowiedz #23 : Czerwiec 15, 2008, 18:57:00 »

Andżelika, nie podlewaj go na razie w ogóle. Dlaczego pytasz, kiedy najszybciej podlać...? Shocked Dla niego lepiej, jakby ciut dłużej posiedział teraz w suchym podłożu, niż gdybyś go miała za wcześnie podlać. Masz minimum tydzień (choć ja bym go potrzymała dłużej bez podlewania) - w tym czasie poczytaj wątki o storczykach, na ten temat było mówione wielokrotnie. Wykorzystaj ten czas na lekturę.

A, jeszcze jedno - nie trzeba za każdym razem wyciągać storczyka z ziemi. Suchość podłoża można poznać po kilku czynnikach: lekkość doniczki, brak zaparowania wnętrza doniczki, itp. I stosuj doniczki ze stożkiem napowietrzającym - dzięki niemu nie tylko korzenie mają swobodniejszy dostęp do powietrza, ale i Ty zaglądając pod doniczkę możesz łatwiej ocenić stan korzeni i podłoża. Są sposoby. I wszystkie są na tym forum. Smile

Anshe, jak się nie zna podstawowych wiadomości np. na temat kaktusów - to one też będą trudnymi w uprawie roślinami... O Phalaenopsisach trzeba wiedzieć parę podstawowych rzeczy, o których się mówi często tu na forum, a i ja Wam je pokrótce przybliżyłam.

natita
Gaduła

« Odpowiedz #24 : Czerwiec 15, 2008, 19:00:10 »

Jeszcze zapomniałam - Falkowi niczego nad ziemią nie obcinaj - liście i pędy to źródło substancji potrzebnych storczykowi - jeśli będzie ich potrzebował sam sobie je wyciągnie i wtedy pęd czy liście uschną.

23Margo
Rezydent

« Odpowiedz #25 : Czerwiec 15, 2008, 21:14:49 »

Dziewczyny  Smile storczyka po przesadzeniu możemy podlać po dwóch tygodniach.
Aby roślinkom dostarczyć wody stosujemy inne metody ,czyli podwyższenie wilgotności (podstawka z mokrym keramzytem) i spryskiwanie liści od spodu (możemy i zwierzchu ale początkującym nie polecam bo woda nie może dostać się do stożka wzrostu) .
Dla osób które zaczynają przygodę ze storczykami rzeczywiście przezroczyste doniczki są bardzo przydatne, wręcz niezbędne. Potem jeśli już znamy wymagania naszych pupilów to nie są konieczne.
Tak jak pisała Natita można sobie radzić w inny sposób. Lekkość doniczki świadczy zawsze o potrzebie podlania. W początkowym etapie swojej nauki o hodowaniu storczyków wilgotność podłoża sprawdzałam po prostu wsadzając do niego palec.Była to skuteczna metoda  Smile .

Andżelika jeśli chodzi o podłoże w Twoim phalaenopsis to podejrzewam ,że była to gąbka lub wata podobna do szklanej . Mam nadzieję ,że już to zmieniłaś.

Rośliny te często posiadają korzenie napowietrzne.Oprócz zainfekowanych części storczyka  lub uschniętych nic nie wycinamy.
I powtórzę za Natitą - czytać , czytać i jeszcze raz czytać chociażby po to by sobie podstawowe wiadomości utrwalić  Smile .
Powodzenia  Smile

aiszo
Rezydent

Dolny Śląsk - 7a

« Odpowiedz #26 : Czerwiec 16, 2008, 00:27:50 »

Dziewczynki kochane! Chylę przed Wami czoła! Macie megacierpliwość powtarzając w kółko to samo. A na miłość Boską, wystarczy, żeby Andżelika  i anshe przeczytały ten wątek od początku!!!!. Prawda Andżelika i anshe Mad Mad Mad. Uwierzcie, czytanie nie boli Smile

Przyjdzie czas, przyjdzie rada.
Ania.
natita
Gaduła

« Odpowiedz #27 : Czerwiec 16, 2008, 07:15:09 »

Aiszo, ja dziewczyny zaraz na samym początku odsyłałam do czytania, ale pytały dalej, więc dla dobra roślinek w pośpiechu skrót myślowy przedstawiłam.... Teraz, skoro zostało już zmienione podłoże i minimum tydzień (ale ja też w przypadku przelania odczekałabym dwa na podlanie) mają teraz czasu na jakiekolwiek działanie - więc myślę, że na spokojnie wątek od pierwszej części przeczytają. Mad

anshe
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #28 : Czerwiec 16, 2008, 07:19:38 »

Przeczytałam,przeczytałam...i nie tylko ten wątek a wszystkie watki o storczykach....na tym forum i na innych....a i tak mam wiele pytan...bo wszystkiego się nie dowiedziałam....
Mój storczyk jest zalany od środka (żółte korzenie)...nigdzie nie przeczytałam co zrobic...jeżeli korzenie w środku są zgniłe a po bokach w porządku. Wyciać zgniłe....ale najgorsze jest to że od góry zgniłe a od dołu dobre..a wszystkiego chyba nie mogę wyciąć.... bo odpowiednią ilośc korzeni chyba musi posiadać....

23Margo
Rezydent

« Odpowiedz #29 : Czerwiec 16, 2008, 09:16:17 »

Anshe wszystko co zgniłe wyciąć, jak nic nie zostanie to całkowita reanimacja .

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: