Forum ogrodnicze FloraForum.pl
Internetowe forum o kwiatach w domu, na balkonie
i w ogrodzie ... Zapraszamy do dyskusji
logo

Forum Ogrodnicze FloraForum.pl
Sierpień 29, 2014, 17:02:22
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: jaki nawóz do roślin doniczkowych?  (Przeczytany 4544 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
eliza
Nowicjusz
*

« : Maj 05, 2006, 13:01:07 »

Czy możecie polecić mi jakieś nawozy dla kwiatów doniczkowych.Chodzi mi o jakiś ogólny dla większości roślin.Myślicie,że można ufać producentom nawozów,że potrafią odpowiednio zbilansować składniki?
  Do tej pory stosowałam Bio florin.Co o nim sądzicie?
  A czy nawóz do kaktusów firmy Pokon faktycznie się do nich nadaje (jeśli trzeba mogę podać skład)?
« : Maj 05, 2006, 13:01:07 »

Gagatek
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Maj 05, 2006, 13:20:39 »

Jeśli na etykiecie jest napisne "do kaktusów", "storczyków" , "roślin balkonowych" itd... to znaczy że do tego służy a czy on odpowiada twoim roślinom i tobie to sama musisz do tego dojść. Nie ma uniwersalnego nawozu do wszystkiego bo to co się podaje uzależnione jest od rodzaju roślin jakie posiadasz i na jakiej glebie rosną. Jeśli ci chodziło o rośliny o ozdobnych liściach rosnące na ziemi "uniwersalnej" to polecam Florowit lub biohumus . Jeśli chodzi natomiast o balkonowe to bardzo dobry jest substral w płynie.

Pozdrawiam - Agata
Gagatek
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Maj 05, 2006, 13:25:32 »

Ten nawóz który wymieniłaś jest mi obcy więc nic ci onim nie powiem.
Jeśli chodzi o to czy ufać producentom czy nie to zależy od ciebie. Są firmy które mają wyrobioną markę . Mają one większe ceny. Zdarza się że weźmiesz nawozy z dwóch firm na przykład do storczyków i okazuje się że mają zbliżony skład procentowy ale różne ceny. Nie patrzmy więc na reklamy czy kolorowe etykiety ale na skład.

Pozdrawiam - Agata
Zoe
Gość
« Odpowiedz #3 : Maj 05, 2006, 13:47:51 »

Nawóz do roślin  kwitnących jeśli mam kwiaty w skrzynkach i donicach. W domu muszę stosować nawozy do odpowiednich typów roślin. Te ozdobne z liści to nawóz do roślin zielonych. Te które przez pewien czas kwitną po ukazaniu się pąka przechodzę na nawóz o zwiększonej zawartości fosforu i mało mnie obchodzi jak on się nazywa. Czytam jego skład i to jest dla mnie wskazówka. Skończą kwitnąć znów dostają nawóz do zielonych.
Gdybym chodowała cytrynę to po kwiatnięciu podawała bym nawóz o zwiększonej zawartości potasu by roślina zawiązała i wykształciła ładne zdrowe owoce.
Azot - to ogólny wzrost masy zielonej
Fosfor - odpowiada za długość i obfitość kwitnienia
Potas - za ilość i jakość owoców.
W każdej fazie życia rośliny potrzebne są mikroelementy typu magnez, żelazo, bor itd.
Nie dasz zatem rady jednym nawozem oblecieć wszystkiego.
elvirczak
Aktywny
**

« Odpowiedz #4 : Maj 05, 2006, 13:57:33 »

Hmm  a moj nawoz do kwitnacych (biohumus extra sie nazywa) na: azot -800mg/l   fosfor - 500 mg/l      czy nie powinno byc wiecej fosforu w porownaniu do azotu?

do zielonych ma 900 azotu i 300 fosforu..
Zoe
Gość
« Odpowiedz #5 : Maj 05, 2006, 14:16:04 »

Dość zachwiane proporcje. Zmień nawóz.  Za dużo azotu.
eliza
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Maj 06, 2006, 10:52:11 »

Wiem,że roślina w różnych okresach potrzebuje innego składu nawazu.U mnie w domu nic na razie nie kwitnie a co za tym idzie nie owocuje,kwiatów balkonowych nie mam.Chodziło mi o nawóz do roślin o ozdobnych liściach.Wśród nich widziałam też nawóz do paproci co świadczyłoby,że ta grupa roślin ma jakieś inne wymagania niż reszta.Czy jakieś inne rośliny o ozdobnych lisciach mają spcyficzne wymagania co do składu nawozu?

Nie ma dla mnie znaczenia jaka firma,ważne jest  czy nawóz ma odpowiedni skład.Nie znam się na tym tak by patrząc na skład umieć ocenić czy jest dobry,dlatego pytałam o konkretne produkty(które można zidentyfikować na podstawie nazwy firmy).

Może napisze ktoś jaki powinien być odpowiedni skład nawozu dla roślin o ozdobnych liściach,jaki powinien być udział procentowy poszczególnych składników.Jeśli ktoś potrafiłby określić to samo dla innych grup roślin np. kaktusów lub paproci też by to było bardzo przydatne.
kluseczka
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Luty 26, 2007, 10:03:05 »

To dobry pomysł Smile Jeśli ktoś wie jakie wartości powinien mieć nawóz do poszczególnych gatunków roślin, albo w jakich granicach powinny te wartości składników oscylować to niech się podzieli. Przyda się to na pewno wielu z nas....a w szczególności  tym którzy nigdy wcześniej nie patrzyli na te wartości z braku wiedzy.

Pozdrawiam Kluseczka
Zoe
Gość
« Odpowiedz #8 : Luty 26, 2007, 10:57:23 »

Nie o sam skład tak bardzo chodzi.
I nie do każdych roślin trzeba mieć osobny nawóz.
Osabny dla paproci bo one lubią podłoże lekko kwaśne i tak spreparowany nawóz pomaga utrzymać ten odczyn w niewielkiej ilości ziemi jaka jest w doniczce.
Nawóz do kaktusów jest nawozem o bardzo niskim stężeniu.

Nawóz do azalii czy rododendronów to nawóz wybitnie kwaśny.

Nawóz do roślin kwitnących ma zwiększoną zawartość fosforu i potasu w stosunku do azotu.

Natomiast nawóz do roślin zielonych ma zwiększoną dawkę azotu w stosunku do pozostałych.

Są jeszcze nawozy o zwiększonej zawartości żelaza co jest ważne dla petunii, pelargonii i surfinii.

Wiekszym problemem jest sposób stosowania nawozów.
Nawozy sypkie nie rozpuszczalne w wodzie stosuje się w długich odstępach czasowych i z uwagi na małą ilość ziemi w doniczce występuje problem chwilowego nadmiaru nawozu i poźniej jego niedostatku.

Nawozy płynne można łatwo rozcieńczać i stosować mniejsze dawki ale częściej i wówczas ten problem mamy z głowy, bo roślina ma ciągle co jeść a my nie zasalamy ziemi bo nawóz jest prawie natychmiast wykorzystywany przez roślinę.
Dlatego tam gdzie zalecam zasilanie roślin doniczkowych  piszę o nawozie płynnym jako że bardziej do tego celu sie nadaje.
kluseczka
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Luty 26, 2007, 14:41:12 »

Dziekujemy Zoe za rozjaśnienie w głowach. A tzw. "pałeczki nawozowe"...Co sądzisz na ich temat. Sporo ludzi sobie je chwali, jeśli dodatkowo zapobiegają grzybom lub szkodnikom. Czy tutaj także istnieje problem przenawożenia w pierwszej fazie użycia? Na tym forum dopiero zaczęłam zwracać uwagę na osad który wytwarza się na ziemi - jako na nadmiar składników odżywczych, które świadczą o zbyt dużym zasoleniu podłoża i zauważyłam że ten proces postępuje u mnie dość szybko - może mam taką wodę...
P.S. Jaki nawóz do Anturium?

Pozdrawiam Kluseczka
Zoe
Gość
« Odpowiedz #10 : Luty 26, 2007, 16:35:29 »

Pałeczki nawozowe to nawóz najczęściej tzw. uniwersalny w formie wolnorozkłdającej się. Osobiście go nie lubię bo tylko część korzeni ma do tych zasobów dotęp(ograniczona możliwość przemieszczania się w ziemi).  Możliwość przenawożenia jest ograniczona z uwagi na wolny sposób rozkładania się tych minerałów.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: