Forum ogrodnicze FloraForum.pl
Internetowe forum o kwiatach w domu, na balkonie
i w ogrodzie ... Zapraszamy do dyskusji
logo

Forum Ogrodnicze FloraForum.pl
Październik 23, 2014, 08:55:00
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pstrolistne fiołki afrykańskie  (Przeczytany 19621 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ariadna
Gaduła

« : Październik 24, 2007, 09:28:09 »

Szukając na polskich stronach internetowych informacji o hodowli fiołków afrykańskich nie znalazłam wiele  Crying or Very sad

Zdecydowałam się przetłumaczyć na język polski tekst mojej koleżanki i otworzyć nowy temat na tym forum. Myślę, że zawarta w tekście informacja przyda się komuś, kto chce więcej wiedzieć na temat tak pięknego kwiatka jak Fiołek afrykański - Sępolia - Saintpaulia ionantha  Smile

PSTROLISTNE FIOŁKI

Kiedy tylko zaczęła się moja fiołkowa "choroba", nie wiedziałam od czego zaczynać...odmian jest niezliczona ilość i wszystkie takie różne...wcześniej wiedziałam, że są tylko fiołki z zielonymi liśćmi i to wszystko  Embarassed ...a okazuje się że są pstrolistne...o różnych kolorach, wariacjach, rozmiarach, gładkie, faliste, karbowane i inne Smile ...i biały, żółty, lub różowy kolor obramowując liść robi rozetkę podobną do koronki baśniowej ...to niezrównane!

I już zajmując się fiołkami przez długi czas i często patrząc na ich pstrolistne nie kwitnące gniazdka, wyciągnęłam wniosek - że w swojej kolekcji chcę zrobić większe oparcie na pstrolistne fiołki! Dlaczego tak?  Jeżeli stoi na przykład 20 nie kwitnących zielonych rozetek, to jest to nudne i nie cieszy oka Crying or Very sad , natomiast pstrolistne mogą nawet nie kwitnąć Smile Ich listki można oglądać każdy dzień, i każdy dzień widzieć w nich coś nowego - nowy kolor, nową białą, żółtą, różową, kremowa plamkę, kreskę lub kropki. Rozetkę można oglądać godzinami  Very Happy

Oto kilka zdjęć:

Zwróćcie uwagę...ile różnych kolorów - kremowy, biały, żółty, różowy, seledynowy... i zgodzicie się, patrząc na rozetki na zdjęciu (teraz oni nie kwitną) że im i kwitnąć nie trzeba  Wink  Od nich po prostu nie można oderwać oczu Smile Każdy liść, na jednej rozetce jest inny   Very Happy  - nie znajdziecie dwóch jednakowych liści i rozetki wyglądają BARWNIE:) Taki fiołek będzie mógł zająć godne miejsce we wnętrzu waszego mieszkania.

Chcę pokazać wizualny przykład z zielonych fiołków... według mnie jest to nieciekawie i nudno!

No i jak? Smile ...ale ja też zgadzam się, że są fiołki z zielonymi liśćmi lecz z oszałamiającymi kwiatami! i zrezygnować z nich nie ma mowy Smile.... i tym samym pstrolistne fiołki to jest idealny wariant...dla rozładowania zielonej masy, czyli zielone rozetki w waszej kolekcji można idealnie łączyć z pstrolistnymi.

Musicie tylko zdecydować co wybrać i jakie roślinki obserwować  Smile

Pielęgnowanie pstrolistników jest takie same jak i zielonolistnych - oczywiście mówią, że pstrolistniki lepiej trzymać na dolnych półkach regałów, dlatego że tam jest chłodniej, a fiołki z pstrym ulistnieniem lubią chłodek (+16...+20). Lecz u mnie doskonale rosną na górnej półce, pod sufitem (chociaż możliwe jest że u mnie w całym mieszkaniu dość chłodno), i przy tym mają one przepiękne, ładne oraz jaskrawe pstre ulistnienie różnego koloru!

Pstrolistne fiołki, tak samo jak i zielone, lubią dużo światła, lecz nie proste promienie słońca! UNIKAJCIE I OSŁANIAJCIE WASZE FIOŁKI OD BEZPOŚREDNIEGO ŚWIATŁA SŁONECZNEGO! Idealny wariant - lampy dziennego oświetlenia. I żeby świeciły się, mniej więcej 9-12 godzin na dobę.

Podlewanie - podlewam ciepłą wodą (bardziej ciepłą niż pokojowa, ale nie wrzątek, lecz dość ciepłą wodą) pod liście, starając się by woda nie dostała się w środek rozetki. Można fiołki spryskiwać, tylko ustawić spryskiwacz na bardzo drobną mgiełkę, bo fiołki bardzo lubią podwyższoną wilgotność. Dla podniesienia wilgotności, można między fiołkami, na półce, rozłożyć mech lub torf, lub po prostu zrobić wanienki i tam nalewać wodę.

Rozróżnia się kilka rodzajów pstrego ulistnienia:
- koronowe (1 i 2 zdjęcie)
- mozaikowe (3 zdjęcie)
- obramowujące (4 zdjęcie)
- cytrynowe (5 zdjęcie)
 Ja bym jeszcze nazwała liście "GIRL"  (one też, w jakimś rodzaju są pstrolistne, ze mną wiele osób oczywiście może się nie zgodzić, lecz ja bym je odesłała tak samo do pstrolistnych Smile (6 zdjęcie)

1 - 2 - 3 -

4- 5- 6 -

Dla rozmnożenia pstrolistnych fiołków listkiem, trzeba wybierać najzieleńszy liść z rozetki i kiedy liść już się ukorzeni i zaczną pojawiać się sadzonki, to sadzonki będą białe. NIE WOLNO ICH PRZESADZAĆ, nawet, jeżeli będą już duże! Przesadzać można tylko wtedy, kiedy chociażby w 1/2 staną się zielone. Lepiej poczekać jeszcze ze dwa tygodnie, w przeciwnym razie, jeżeli nie macie dosyć cierpliwości i przesadzicie białą sadzonkę - ona zginie i cała waszą praca będzie daremna. Taka sadzonka nie jest przystosowana do życia bez macierzystego liścia! Zapamiętacie to!

Tych sadzonek przesadzać nie wolno!

Natomiast tą sadzonkę można oddzielić od macierzystego liścia i przesadzić.

Chciałabym wyróżnić najpopularniejsze, na dzień dzisiejszy, pstrolistne osiągnięcia selekcji:
Apache (autor J.Munk)
Buckeye (autor P.Hancock)
Rebel′s (autor R.Bann)
Ma′s (autor O.Robinson)

Źródło: http://senpolia.ucoz.ru/publ/3-1-0-10

To na razie wszystko Smile
Jeżeli są pytania, to proszę śmiało pytać   Very Happy

Fiołki to ciężka choroba,tylko czemu nie chce się wyzdrowieć?

Mój katalog
« : Październik 24, 2007, 09:28:09 »

Ariadna
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Lipiec 03, 2009, 07:00:51 »

Wszystko się zmienia i nie tak dawno AVSA dodała do klasyfikacji jeszcze jeden rodzaj pstrolistności - Chimera variegated

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej: http://www.senpolia.org.ua/

Fiołki to ciężka choroba,tylko czemu nie chce się wyzdrowieć?

Mój katalog

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: